Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Doktorumuz

Ankara doğumlu olan Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, 1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı yıl TUS sınavında dereceye girerek Türkıye’nin en köklü Tıp fakültelerinde biri olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık yapmaya hak kazanmıştır. Hacettepe Üniversitesi’nde saygın bir estetik cerrah olma idealiyle çalıştığı 6 yıl boyunca süren uzmanlık eğitimi sırasında Finlandiya, Kuopio Üniversitesi ve ardından İsveç, Linköping Üniversitesi’nde gözlemci doktor olarak ziyaretlerde bulunmuştur.

2001 yılında uzmanlığını tamamladıktan sonra, İstanbul Özel İren Hastanesi’nde El Cerrahisi Bölümü Şef’i olarak 2004 yılına kadar çalışmıştır. Ardından, ülkemizin sayılı cerrahlarından olan Prof. Dr. Onur Erol’un Plastik ve Estetik Cerrahi Kliniğinde “fellow” olarak ardından partner olarak görev yapmıştır. Burun ameliyatlarına (rhinoplasty) ağırlık veren İlker Bey, Daha sonra burun ameliyatları konusunda dünyanın sayılı plastik cerrahlarından biri olan Prof. Doktor Bahman Guyuron ile Cleveland Ohio’da, Zeeba kliniğinde çalışmıştır.

İşlevsel estetik burun ameliyatları, meme protezi, derin tabaka yüz germe, göz çevresi gençleştirme ameliyatları ve mega-liposuction (5 litre üzeri yağ alma)  popo şekillendirme (BBL) özel uzmanlık alanlarıdır.

İlker Bey’in ideali tek ameliyat ile ideal burun şeklini elde etmek ve burun ameliyatlarında karşılaşılan temel sorunları gidermektir. Bu amaçla geliştirdiği tekniklerinden ikisini 2008 yılında İtalya’da International Symposium on Plastic Surgery isimli sempozyumda sunmuştur.

Burun çökmelerini engelleyen ve eğri burunların bir seansta kalıcı düzelmesini sağlayan bu teknikler, 2010 ve 2011 de dünyanın sayılı estetik cerrahi dergilerinde yayınlanmaya hak kazandı. Şu sıralar, bilgisayarda oluşturulan burun simülasyonlarının ameliyat sırasında hasta burnuna uygulanmasını sağlamak amacıyla geliştirdiği diğer teknikler üzerinde çalışmaktadır.

Ilker Bey ileri düzeyde ingilizce bilmektedir. Estetik cerrahiden arta kalan zamanındaki uğraşıları arasında tarih, felsefe konularında okumak ve klasik müzik dinlemek bulunur. Sağlıklı bir hayatın vazgeçilmezi olan spor aktiviteleri eskrim, kayak ve yüzmedir. İstanbul Tabip Odası, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Estetik Plastik Cerrahi Derneği’ne üyelikleri bulunmaktadır.