Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi ve Sonrası Süreç

Saç ekim operasyonları ortalama 6-8 saat sürer. işlem lokal anestezi altında yapıldığı için acı, ağrı hissi minimum seviyededir. Diğer bir yöntem de sedasyon uygulamasıdır. Kaygı ve endişe duygusu yüksek hastalarda tercih edilebilir. Operasyon sonrası 10 gün boyunca kafaya özel yıkama işlemi uygulanır. Operasyondan sonra 15. günden itibaren 2 ay süreyle ekilen saçlar dökülür. Fakat bu durum geçicidir  ve 3. aydan itibaren yavaş yavaş çıkmaya başlar. Ortalama 9. ve 12. aylar arasında tüm saçlar çıkışını tamamlamış olur.

 

OPERASYON ÖNCESİ SÜREÇ

 • Mevcut sağlık sorunlarınız ve kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında uzmanlarımızı bilgilendiriniz.
 • Kullanmakta olduğunuz aspirin vb. kan sulandırıcı ilaç varsa doktorunuzdan onay alarak operasyondan en az 3 gün once kullanmaya ara verınız.
 • Alkol tüketmemeye özen gösteriniz. operasyondan 1 gün once alkol ve uyusturucu madde kullanmayınız.
 • Sigara icmemeye özen gösteriniz. sigara kafa derisindeki kan akışını azaltmaktadır ve ekilen sac kökünün büyümesine engel olabilir. bu nedenle operasyondan 1 gün öncesınden sonrakı 1 haftaya kadar icmemeye özen gösteriniz.

OPERASYON GÜNÜ

 • Operasyona gelirken gömlek veya önden düğmeli/fermuarlı geniş yakalı kıyafetler giymenizi öneriyoruz.
 • Operasyon süresı ortalama 6 saattır. bu sure ekılecek kök sayısına göre degısıklık gösterebılır.
 • Rahat edecegınız kıyafetler tercıh etmenızı önerıyoruz.
 • Operasyona gelmeden önce kişisel temizliğinizi yapın ve duş almış olun.
 • Gelmeden önce hafif bir kahvaltı yapabılırsınız.
 • Operasyondan 1 gün önce ıyıce dınlenmıs olun.
 • Operasyon sırasında sakız cıgnememeye, cok konusmamaya ve telefonunuzu kullanmamaya özen gösterınız.

 

OPERASYON SONRASI SÜREÇ

 • Operasyon sonrası hastaneden ayrılırken donör bölgeye(köklerın alındığı bölge) bir bandaj uygulanacak. ve yüzünüzde/alnınızda şişlik oluşmaması için bir alın bandı takıyor olacaksınız.
 • Ekim yapılan bölgeye herhangi birşey temas etmemeli, çarpmalardan ve darbelerden korumalısınız.
 • Ekim yapılan bölgede minik kabuklanmalar ve kızarıklık 15 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.
 • Operasyon sonrası şişlik, kaşıntı ve hafif ağrı hissedebilirsiniz. fakat bu semptomlar uzmanımızın önereceği birkaç basit uygulama ve hafif ağrı kesicilerle giderilebilmektedir.
 • Operasyon sonrası 1 ay boyunca hamam, sauna, denız, havuz yasak. Ve yıne 1 ay boyunca ağır spor yapmaktan kaçınmalısınız.
 • İlk 3 gun içerisinde alında ve yüzde şişlik oluşmaması için başınızı öne doğru fazla eğmemeli, olabildiğince dik pozisyonda tutmalısınız. Yine 3 gün tuzsuz yemek yemeye ve bol sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Operasyonu takip eden 12 gün boyunca şapka ve bere takmanız önerilmez.
 • Operasyonu takip eden 12 gün boyunca gece uyurken sadece sırtüstü uyumanız gerekır.

Yanma hissi; operasyondan sonraki 3 gün içinde donör bölgede yanma hissi oluşabilir. bu durumda size verilen nemlendirici losyonu günde 3-4 kez bu bölgeye sürüp emilmesini bekleyin.

Kaşıntı; Kaşıntı iyileşme belirtisidir. ve operasyondan sonraki birkaç gün görülebilir. normaldir. ekim yapılan bölgeyi kaşımayın ve tırnaklamayın.

Şişlik; Operasyondan sonraki ilk birkaç gün içerisinde yüzde ve çoğunlukla göz çevresinde şişlik görülebilir. bu durumda şişliğin oluştuğu alana biraz buz koyabilirsiniz. şişlik birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır.

 1. GÜN

Operasyondan sonraki gün donör alandaki bandaj çıkartılır ve ilk kontrol yapılır.

 1. GÜN

Size vereceğimiz özel losyon ve bakım şampuanıyla ilk yıkama uzmanlarımız tarafından yapılır ve 10 gün boyunca bu yıkama işlemi günde 1 kere tekrarlanır.

7.GÜN

Ekilen saçlar artık daha güçlüdür. ve dokunmayla yerinden oynamayacak hale gelir. bölgeyi tırnaklamaktan ve kaşımaktan kaçınmalısınız.

15.GÜN

Operasyondan 2 hafta sonra görüntünüz normale dönecektir ve saç ekimi yaptırdığınız neredeyse anlaşılmayacakıtr.

1-3 AY

Bu dönemde şok dökülme dediğimiz  ekilen saçların dökülmesi gerçekleşir ve hemen ardından saçların yeniden büyüme dönemi başlar.

4-6 AY

 1. aydan itibaren saçların büyüme süreci oldukça hızlanmıştır.

6-12 AY

Bu dönemde saçlar büyümenin yanı sıra artık kalınlaşmaya başlamıştır ve taranabilir bir hal almaya başlar. ve en geç 12-18 ayda %100 çıkışını tamamlamış olur.

 

YIKAMA TALİMATI

Operasyondan sonra size 1 adet nemlendirici losyon ve 1 adet yıkama şampuanı verilecektir. Nemlendirici losyon cilt hücrelerinin yenilenmesini artırır, cildi nemlendirir ve kabukları yumuşatır. Bakım şampuanı ise kabukları çıkarmak ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için kullanılır.

 1. ADIM; losyon uygulaması

Nemlendirici losyon hem donör alana hem de ekim bölgesine uygulanacaktır. iki tarafa da ince bir tabaka halinde losyon sürünüz ve 20 dakika bekleyiniz. ardından tazyiksiz ılık suyla durulayınız.

 1. ADIM; şampuan uygulaması

Bakım şampuanını yeterli miktarda elinize alın ve biraz su yardımıyla avuçlarınızda köpürtün. Ekim yapılan alana sürtünme veya güçlü hareketler uygulamadan   sadece dokunarak nazikçe köpüğü uygulayın.

donör alana ise(köklerin alındığı bölge) köpüğü masaj yaparak yedirin. ve durulama öncesi 2-3dk bekleyin.

 1. ADIM; durulama

Durulama işleminde su sıcak ya da soğuk olmamalı. sadece ılık su kullanın. Ayrıca su tazyiksiz akmalı bunun için dökme su kullanabilirsiniz. şampuanın iyice durulandığından emin olun.

 1. ADIM; KURUTMA

Saçınızı kurtmak için havlu kullanmayın. Bir kurutma makinesi yardımıyla soğuk hava modunda 15 cm uzak mesafeden saçınızı kurutabilirsiniz. Veya temız bır kâğıt havlu yardımıyla hafıfce dokunarak kurutabılırsınız

Dikkat!!! bu yıkama işlemi 3. günden itibaren 10 gun boyunca günde 1 defa uygulanacak. 15. günden itibaren kabukların dökülebilmesi için ekim yapılan alan losyon sürüp 1saat bekledıkten sonra dairesel hareketlerle hafif masaj yaparak şampuanla yıkanacak. ve kabuklar tamamen temizlenene kadar bu ıslem birkaç gün daha tekrarlanacak.

Üçüncü ve Dördüncü Hafta

Hala bazı kabuklarınız varsa, lütfen bu alanlara bir miktar daha losyon sürün ve 2 saat kadar bekleyin. Daha sonra, verdiğimiz şampuanla yıkayın ve kabuklardan kurtulmak için hafif bir masaj yapın.

Kabuklar yok olana kadar bunu her gün yapın. Kabuklar yok olduğunda, losyonu kullanmayı bırakabilirsiniz, ancak şampuanınızı bitene kadar kullanabilirsiniz.